utorak, 18. veljače 2014.

Kako do: „Ja imam idealnu težinu“

Da li znate da možete programirati svoju težinu?
Gojaznost predstavlja vodeći problem zdravlja ljudi širom sveta, kako u razvijenim zemljama tako i u zemljama koje su u tranziciji. Broj gojaznih je u stalnom porastu i u nekim područjima čak 50% odraslog stanovništva boluje od ove bolesti. I u našoj zemlji gojaznost je u stalnom porastu sa ozbiljnim posledicama na opšte zdravstveno stanje populacije. Karakteristika gojaznosti, koja nastaje kao posledica unošenja viška energetskih hranljivih materija, jeste uvećanje masne telesne mase u meri koja dovodi do narušavanja zdravlja i razvoja niza komplikacija. Zato, postavlja se pitanje - kako brzo i efikasno rešiti ovaj zdravstveni problem..

Dr_Danilovac_Hrana_za_dusu

Glad i stres

Poznato je svima da kada smo pod nekim stresom može doći do "ataka" ili napada gladi.

U stresnim situacijama, naš mozak preplavi hormon stresa - cortisol, koji se pojačano luči pri takvim stanjima. Ovo izaziva pad nivoa šećera u krvi i tada naše moždane ćelije šalju signal: “Opasnost, snabdevanje energijom je smanjeno”.
Napad gladi javlja se kao posledica.

Fatalno je to što od energije koju dobijamo unoseći hranu, samo jedna mala količina stigne do mozga. Ostatak bude deponovan kao rezerva, u obliku masnog tkiva i to na uobičajena predilekciona mesta u središnjem delu tela, kao što su donji deo stomaka, butine i bedra.

Začarani krugovi

Višak kilograma možemo skinuti mentalnim treningom i bez dijete. Otkriveno je kako možemo naš mozak programirati da budemo “šlang”, da imamo idealnu težinu i kakve to veze ima sa opuštanjem.

Da je to moguće dokazali su naučnici Univerziteta Lübek iz Nemačke. Oni su otkrili zašto pri većini dijeta dolazi do napada gladi i zašto imamo potrebu za najkaloričnijim namirnicama. Kriv je naš “egoistični” mozak koji u takvim situacijama najviše želi slatkiše.

Prof. Ahim Piters (Achim Peters) zaključio je da dijete funkcionišu na principu odricanja. Naš mozak pri tome reaguje panikom i u fazi normalne ishrane stvara zalihe. Time se priprema za iduću krizu u snabdevanju potrebnom energijom.

Kako možemo izaći iz ovog začaranog kruga? Postoje strategije i metode kojima se mozak reprogramira.

Mentalni trening za mršavljenje

Primenom metoda kao što je wingwave događaju se pri mršavljenju prava čuda. Specifičnim mahanjem rukom kouča pred očima klijenta ili slušanjem wingwave muzike dolazi do optimalne koordinacije moždanih hemisfera. Već nakon kratkog vremena dolazi do uspostavljanja unutrašnje ravnoteže, stres nestaje, a čovek postaje snažniji i stiče samopouzdanje. Pri tome, potpuno usput, opada i težina.

Tehnike koje se mogu primeniti na sebi:

• Tehnika lupkanja - Vrhovima prstiju brzo lupkajte (ne prejako) po grudnoj kosti 30 sekundi. Na taj način stimulišući rad grudne žlezde – timusa, odmah izazivate podizanje energije u organizmu. Potom, duboko udahnite i izdahnite i još 60 sekundi ponovo dalje lupkajte po grudnoj kosti. Nakon ovoga nestaje potreba za jelom čak i do četiri sata.

• Wingwave-tehnika - Kada vidite hranu koja vas privlači, koristite brze pokrete očiju desno-levo ili brzo naizmenično lupkanje po ramenima ukrštenim rukama. Ovo dovodi do uklanjanja potrebe za jelom, jer izbalansira moždane hemisfere i daje dobar osećaj opuštenosti. Pri stresu, na poslu ili kod kuće, slušajte specijalnu wingwave muziku, za koju su studije dokazale da uklanja stres i dovodi do izlučivanja hormona sreće.

Afirmacije za nesvesno

Studije iz Amerike pokazuju da je pozitivnim afirmacijama moguće naše nesvesno programirati na idealnu težinu. Njima uklanjamo blokade i nekoristan način razmišljanja, kojih često nismo ni svesni.

Važno - afirmacije moraju uvek biti pozitivno formulisane. Umesto: “Ja više nisam debeo”, trebalo bi govoriti: „Ja imam idealnu težinu“. Postizanjem jačeg i pozitivnijeg osećaja, brže i više se gubi na težini.

Kombinacija svih gore navedenih metoda i tehnika je sigurna garancija za uspeh u skidanju suvišnih kilograma.

Nema komentara:

Objavi komentar