Uzrokovan je određenim događajima iz okoline, koje doživaljavamo kao pritisak i to su najčešće: briga, nedostatak jasnih ciljeva i svrhe života, nedovršeni poslovi, strah od neuspeha i odbacivanja, negiranje problema, previše obaveza, bes... Istraživanja su pokazala da tokom dana doživimo barem dvadeset stresnih situacija.
Važno je znati da stres ne zavisi u tolikoj meri od onoga što nam se dešava, već mnogo više od načina na koji mi to doživljavamo, naših reakcija na te događaje. Ništa samo po sebi nije ni dobro ni loše, već ga mi našim reakcijama takvim činimo. Teško da možemo promeniti objektivne okolnosti i ono što nas ugrožava. Jedino što možemo promeniti je naš doživljaj, odnosno reakciju na okolnosti i razviti sopstvene mehanizme zaštite.
Stres se pojavljuje kada situacija zahteva od nas da uradimo nešto što je izvan našeg uobičajenog načina prilagođavanja ili rutinskih postupaka. Drugim rečima, bilo šta što nas izbaci iz ravnoteže ili povećava našu potrebu da nešto uradimo može da proizvede stresno stanje u nama.
Borba protiv stresa je u suštini borba sa samim sobom. Stres je reakcija u nama – mi ga stvaramo našim doživljajima događaja oko nas, našim odnosom prema sebi, poslu i okolini. Zbog toga je najefikasniji način borbe protiv stresa – upoznati svoju pravu prirodu, svoj temperament i osećaje, svoje reakcije, svoje strahove ali i svoju snagu.
Naš nervni sistem ima svoje individualne granice, uslovljene godinama i genetskim predispozicijama. Kada se pređu te granice, akumulirani stres se transformiše u psihosomatsku bolest - epidemiju novog doba.
Ukoliko zbog previše obaveza osetite glavobolju, da ustajete umorni, teško se koncentrišete, postajete nervozni i svadljivi, imate nesanicu, možda imate psihosomatsku bolest. Bolest se javlja postupno, neprimetno, i često je povišeni donji krvni pritisak njen jedini znak. Zatim, ponekad se ispoljava i u vidu nelagodnosti ili pritiska u grudima, pojavom ubrzanog srčanog rada ili preskakanjem srca.
Preporučuje se da naučite tehnike pravilnog disanja, svakodnevno radite vežbe opuštanja, zdravo se hranite, redovno se bavite nekim fizičkim aktivnostima i radite ono što vas ispunjava i čini srećnima.
Nova antistres metoda zove se - wingwave
Stres i neprijatni osećaji koji se javljaju u različitim životnim situacijama mogu dovesti do velikih opterećenja i blokada. Jedna nova metoda donosi olakšanje i čak te negativne osećaje pretvara u prijatne i opuštajuće.
Wingwave je nova individualna koučing metoda kojom se organizam dovodi u stanje ravnoteže, otklanjanja stres, opterećujuća stanja, eliminišu mentalne blokade, pojačava samopouzdanje, motivacija.., bez mnogo priče i "duševnog striptiza".
Wingwave oslobađa mnogo toga na površinu, postajemo toga svesni i time se pomaže da se donesu dobre i pozitivne odluke, a sve to iz jednog pozitivnog i opuštenog stanja. Metoda deluje kod svih osoba i deluje na sve, bez obzira na uzroke i uzrast.
Nakon primene ove metode stresno stanje odmah nestaje, a negativne emocije se razgradjuju, nakon čega dolazi do opuštanja i balansiranja čitavog tela. Da bi se uklonile mentalne blokade dovoljna su dva do tri tretmana, a u mnogim slučajevima uklanjaju se i ograničavajući obrasci koji nestaju zauvek.
Antistres tehnike:
Neke antistres tehnike, koje imaju elemente wingwavea, možete sami primenjivati kada se nađete u stresnoj situaciji.
"Baterflaj" : Prekrstite ruke preko grudi i dlanove stavite na ramena. Potom ritmično, brzo i naizmenično levo-desno, lupkajte rukama po ramenima pet do sedam minuta. Na ovaj način stimulišete moždane hemisfere i dovodite svoj organizam u stanje balansa, a istovremeno se i oslobađate stresa;
• "Pucketanje": Postavite ruke u nivo ušiju i ritmično i naizmenično levo-desno, pucketajte prstima što brže možete, pet do sedam minuta. Postižu se isti efekti kao i kod prethodne tehnike.
Ove dve tehnike možete raditi jednu za drugom i na taj način dodatno pojačati njihove efekte.
Nema komentara:
Objavi komentar