Misti Re Keč, naturopata, profesionalni aromaterapeut i joga učitelj iz Kolorada (SAD), opisuje nam čarobni svet aromaterapije, koji hiljadama godina stoji na usluzi onima koji žele da neguju svoju lepotu uz upotrebu bilja. To je neuporedivo iskustvo. Uz pospešujuća aromatična esencijalna ulja i druge prirodne potporne sastojke, lako je nahraniti kožu, ali na jedan sasvim specijalan način. Dok dramatični efekti ponekad nastaju uz upotrebu sintetičkih preparata, prirodne botaničke mešavine ne nose sobom opasnost sporednih efekata...
Mešavine esencijalnih ulja, jednostavne za pravljenje, predstavljaju određene formule aromatičnih ulja iz biljaka i cveća, sa osnovom u potpornog ulja, obično hladno ceđenog iz semenki ili jezgrastih plodova. Balansirane aromaterapijske mešavine pružaju isceljujuće efekte esencijalnih ulja i hranljive esencijalne masne kiseline potpornih ulja. Pravljenje sopstvenih mešavina je zabavno, korisno, a pritom štedi i novac – a potrebna vam je samo bočica-dve za mešanje i kapalica.
Nekoliko esencijalnih i potpornih ulja se visoko kotiraju usled svojih velikih moći da regenerišu i nahrane. Uz sasvim malu kolekciju ulja, možete sami napraviti visokoefikasne recepte, primenljive, recimo, za tretman određenih kožnih smetnji i stanja - kao što je prerano starenje kože, štetu nastalu od UV zraka, kožu koja je sklona aknama i drugo.
Neke od glavnih aromaterapijskih ulja koja se koriste u formulama recepata za lepotu, kako za žene tako i za muškarce, uključuju: Helichrysum italicum, koji je moćan stimulator metabolizma kože i jak antiinflamator. Ako se, pritom, ima u vidu da upala na ćelijskom nivou stoji u vezi sa gotovo svim oštećenjima kože i njenom preranom starenju.
Esencijalno ulje ruzmarina iz Verbenone chemotype služi sličnoj svrsi kao i ulje Helichrysum cvetova, pospešujući metabolizam kože i proces uklanjanja mrtvih ćelija.
Pravi Lavender ili Lavendula angustifolia, takođe je jak antiinflamator i regeneriše kožu svojom divnom, relaksirajućom aromom. Smanjuje napetost i direktno, pritom, tretira ćelije kože, unapređujući prirodnu lepotu. Ulje destilisano iz semena Daucus carota, izuzetno regeneriše i unosi živost u zamorenu, beživotnu kožu kao posledicu izloženosti visokom stresu i toksičnom okruženju.
Palmarosa se smatra “čudesnim uljem” iz razloga jer sadrži briljantnu aromu i snažna, ali nežna antiseptička svojstva dok je Niaouli drugo esencijalno ulje koje se obično preporučuje iz sličnih razloga, uz sposobnost da zategne i učvrsti kožu. Ovo su samo neka od mnogih esencijalnih ulja koja se uključuju u formule za negu kože, ali koja se smatraju najvažnijima usled svog širokog raspona efekata.
Gotovo sva esencijalna ulja se mogu dodavati u mešavine uravnoteženih proporcija. U mnogim slučajevima, ulja se dodaju koliko zbog divne arome koliko i direktnih terapijskih efekata za kožno tkivo. Pritom, mnogi aromaterapeuti i profesionalci prirodnog zdravlja najradije razmatraju ukupno mentalno i emocionalno stanje za unapređenje fitnesa i lepote.
Mnoga citrusna i cvetna ulja se koriste upravo iz ovog razloga - Neroli, destilovan iz cvetova drveta gorke pomorandže, često je dobar primer, kao i Jasmin, Geranium, ylang ylang i sandalovo drvo, koje je, recimo, veoma popularno u nezi kože jačeg pola.
Važno je znati da će razblaživanje ulja često zapravo uvećati njihov efekat. Esencijalna ulja su često prejaka da se upotrebe direktno, a mnoge studije su pokazale uvećanu efikasnost u razblaživanju do 1% od ukupne formule.
Važno je znati da će razblaživanje ulja često zapravo uvećati njihov efekat. Esencijalna ulja su često prejaka da se upotrebe direktno, a mnoge studije su pokazale uvećanu efikasnost u razblaživanju do 1% od ukupne formule.
Potporna ulja imaju nekoliko funkcija. Ona “uvode” esencijalna ulja u kožu, uvećavajući, pritom, ukupnu apsorpciju. Ona hrane središnje i niže slojeve kože esencijalnim masnim kiselinama ili EFA – sastojcima koji se sada smatraju kritičnim za zdravlje svih živih tkiva. Dalje, neka od njih sadrže vitaminske analoge koji pomažu u obnavljanju kože.
Neka od njih u formulama za lepotu kože uključuju lešnik, seme šipka i jagorčevinu. Lešnik je nežno ulje sa malo sopstvene arome, koje pogoduje svim tipovima kože. Ulje semena šipka se dodaje usled svoje koncentracije trostruko nezasićenih masnih kiselina i prirodne trans-retinoičke kiseline – sastojka vitamina-A, po efektima sličnom retinu-A, a bez isušujućeg efekta. Jagorčevina se često uključuje u manjim koncentracijama usled visokog sadržaja gama-linolinske kiseline, a važan je borac protiv ekcema i znakova preranog starenja kože.
Osnovna mešavina kojom možete započeti:
Na 28 grama ulja lešnika, dodati 15 kapi timijan linalola, 15 kapi ruzmarina verbenona, 15 kapi nerolija ili Citrus aurantiuma visokog kvaliteta, takođe, 15 kapi - jeftinije je, a svojstva su manje-više ista, 15 kapi Lavendula latifolia, lavande sa jakim antiseptičkim efektom. Ova formula je prvobitno napravljena da iščisti masnu kožu, ali se sve više koristi da održi lepom zdravu kožu, u dnevnoj upotrebi.
Ukoliko je koža hemijski oštećena, preterano osetljiva ili na kakav drugi način oslabljena sa ispucalim kapilarima, često koristite sledeću mešavinu:
Na svakih 28 grama ulja bosiljka, upotrebite tri dela lešnika, jedan deo šipkovog semena i jedan deo jagorčevine. Dodajte sledeća esencijalna ulja: 15 kapi Moroccan Chamomile, 15 kapi Helichrysuma, 15 kapi ulja Lavandule angustifolije, i 15 kapi Roman Chamomile. Helichrysum, lavanda i šipkovo seme će uvećati prirodni metabolizam kože, a dodatak kamilice će značajno smanjiti inflamaciju, prisutnu kod gotovo svih slučajeva oštećenja ili starenja kože.
Ukoliko imate kožu sklonu aknama ili preaktivne lojne žlezde, probajte sledeću mešavinu:
Lešnik je baza, a na svakih 28 grama dodati 15 kapi zelene mirte ili Inule graveolens, 15 kapi Eucalyptusa (zbog prisustva ketona u ulju, ne treba koristiti u trudnoći ili ispod 10 godina starosti, ali je u drugim slučajevima bezbedno), 15 kapi Lavendule latifolije i 15 kapi ruzmarina verbenona.
Konačno, kod kože koja nema posebna oštećenja, ali izgleda beživotno usled iscrpljenosti ili izloženosti toksinima iz sredine, dobitna je sledeća mešavina:
Jedan deo šipkovog semena i 4 dela lešnika za osnovu. Na svakih 28 grama, dodati 15 kapi Daucus carota, 15 kapi limuna verbena koji ukljanja toksine iz kožnog tkiva, 15 kapi Niaoulija za učvršćivanje i dezinfekciju kože i 15 kapi ruzmarina verbenona.
Ako, pak, želite da učvrstite i ojačate kožu probajte ovu razblaženu mešavinu:
140 grama lešnikovog ulja i 28 grama ulja šipkovog semena, 15 kapi zelene mirte, 15 kapi ruže Cistaceae. Možete po želji dodati 15 kapi ruzmarina verbenona, ali izbegavajte u slučaju preosetljivog
Nema komentara:
Objavi komentar